اعتراض شماری از دانشجویان دانشکده طب ولایت خوست مبنی بر تبدیلی شان در دانشگاه بلخ افزایش بهای مواد نفتی در بلخ با بدتر شدن وضعیت امنیتی

info@paikan.tv

افزایش بهای مواد نفتی در بلخ با بدتر شدن وضعیت امنیتی

همزمان با بدتر شدن وضعیت امنیتی و تصرف برخی از بنادر تجارتی، بهای مواد نفتی که از نیازهای اساسی شهروندان است نیز به گونه بی‌پیشینه افزایش یافته است.

علی خان، یک تن از راننده‌ها در شهر مزارشریف است او با انتقاد از بی‌توجه‌ی مسوولان در کنترول بازار، وارد کننده‌گان مواد نفتی را متهم به احتکار و افزون فروشی می کنند.

راننده های وسایط نقلیه در شهر مزارشریف می‌گویند در حال حاضر در بهای نرخ هر لیتر تیل بیش از ده افغانی و در نرخ هر لیتر گاز مایع نزدیک به ۱۵ افغانی افزوده شده است.

با این حال نصیراحمد قاسمی، مدیر عامل اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری بلخ علت بلند رفتن نرخ مواد نفتی را کاهش واردات به دلیل افزایش جنگ و ناامنی، تغییرات در نرخ جهانی و تصرف برخی از بنادر تجارتی از سوی طالبان بیان می‌کند.

از سوی هم مدیر عامل اتاق تجارت و سرمایه گذاری بلخ از تاخیر حکومت در پس‌گیری بنادر و گذرگاه‌های درآمدزا انتقاد کرده می‌گوید افزایش ناامنی سبب شده تا بهای کالاهای تجارتی بیشتر شود.

پیش از این نیز برخی از سرمایه گذاران از تشدید نبردها شکایت کرده گفته‌اند که هرچند بیش از یک ماه از افتادن شش بندر به دست طالبان می‌گذرد و بندر حیرتان در بلخ و آقیینه در فاریاب  نیز در محاصره است؛ اما حکومت هنوز هم اقدامی نکرده است.

گزارشگر: صبغت‌الله توران

9اسد 1400

Author: Administrator